Poradíme Vám s výběrem nového spotřebiče.

Výběr pračky

Automatická pračka je dnes součástí prakticky každé domácnosti. Stále jsou ale na trhu i pračky klasické, vířivé, které si pamatují hlavně naše babičky. I dnes jsou často na chalupách, kde není tlak vody nad 1 atmosféru, pere se méně nebo je lidé využívají na zavařování různých kompotů, okurek apod.

Vestavná nebo volně stojící

Při výběru je velmi důležitým kriteriem prostor, kde bude pračka umístěna. Pokud je pračka umístěna v kuchyni, je asi nejlepší z hlediska zachování hezkého vzhledu kuchyně zvolit pračku vestavnou. Vestavná pračkaTo znamená, že pračka je "schovaná" v kuchyňské lince obdobně jako je tomu u vestavných myček a chladniček. Naproti tomu vestavná pračka je cca. o třetinu dražší než volně stojící. U některých značek a modelů lze sundat horní desku a pračku lze zasunout pod pracovní desku. Např. u praček AEG-Electrolux rozměru 60x60cm toto bohužel nelze a je třeba volit jinou variantu.

Vrchem plněná pračka

Pračky vrchem nebo chcete-li horem plněné jsou oblíbené pro svůj užší rozměr. Jsou široké jen 40cm (90% všech praček) max 45 cm (např.Miele) a hluboké 60cm. Trochu nevýhodou je, že nad pračkou musí být prostor pro otevření horního víka celkem 150-160cm. Jsou tedy vhodné do menších koupelen. Hospodyňky si velmi pochvalují možnost dodat prádlo, když na něco zapomenou , ale to lze dnes již i u praček předem plněných. Prádlo se snadněji vkládá a vyndavá. Životnost vrchem plněných praček je v dnešní době řádově 6-8 let. Samozřejmě záleží na vybraném modelu a způsobu zacházení. Někdo si možná vzpomene na vrchem plněnou Tatramatku, která s oblibou "cestovala" po celé koupelně. Dnes se tohohle opravdu bát nemusíte. Pračky jsou již konstrukčně řešeny úplně jinak a již se nehnou z místa.

Předem plněné pračky

Nejprodávanější pračky na trhu. Klasická šíře je 60cm. Hloubka již může být různá. Existují ještě malé pračky na cca 3,5kg prádla, které jsou široké a hluboké kolem 40 až 50cm.

Výrobci dnes nabízejí pračky s čím dál tím vyšší náplní. Není problém vybrat model s náplní 6,7 nebo 8 kg. Samozřejmostí je dnes už množstevní automatika. Sice ji má každý výrobce pojmenovanou trochu jinak, ale je to prakticky stejná funkce. Množství prádla, které se do pračky vloží, absorbuje určité množství vody a to se následně opět dopustí. Tím pádem je zohledněno jak množství náplně, tak i druh prádla. Jen někteří výrobci u vyšších modelů využívají vážení prádla.

Technické parametry

Otáčky odstředění


Otáčky za minutu posledního odstředění jsou jedním z hodně sledovaných parametrů. Čím větší tím méně zbytkové vlhkosti nám v prádle zůstane. A prádlo je samozřejmě dříve suché. Do sušiček prádla se může dát pouze prádlo z pračky, která má minimálně 800 ot/min. To je však již dnes takové minimum. Nejčastěji se prodávají pračky s 1000 ot/min a více otáčkami. Pračky jsou robustnější, protože jsou více namáhány.

Účinnost odstředění


Úzce souvisí s počtem otáček na odstředění.Ukazuje jak kvalitně je prádlo vyždímané.

 • účinnost A - pračky, které mají více jak 1500 ot/min
 • účinnost B - pračky, které mají 1200 až 1400 ot/min
 • účinnost C - pračky, které kolem 1000 ot/min
 • Máchání navíc


  Doplňková funkce, která umožní přidat do programu jedno máchání navíc. Sice se zvedne spotřeba vody, ale prádlo je kvalitněji vymáchané a sníží se zbytkové množství prášku v prádle po praní.

  Servis a opravy praček

  Moderní automatické pračky nepotřebují žádnou významnější péči. Doporučuje se pračku vytahovat ze zásuvky a zavírat vodu. Pravidelně čistit filtr a vytírat těsnění dveří - manžetu. U uhlíkových motorů je třeba po několika letech zkontrolovat stav uhlíků. Uhlíky je možno koupit i samostatně. U některých modelů nových praček se začal používat nový typ motoru - invertorový - jedná se o 3fázový bezuhlíkový motor bez komutátoru. Tím odpadla starost o uhlíky, snížila se hlučnost a zvýšil se výkon. Tento typ motoru používá např. AEG-Electrolux. Jiní výrobci zase používají motor bez řemenu, řemenice slouží jako rotor.

  VOLEJTE ZDARMA

  Elektrometal servis s.r.o.
  Horovo náměstí 1
  Praha 8

  tel: 284 829 075
  tel: 603 283 223

  Otvírací doba:
  Po-Pá 8:00-16:00

  VOLEJTE ZDARMA

  Tip na nákup
  AEG L 7 FBE 48SCPračka v akci